Відкрите звернення Асоціації ломбардів до Кабінету Міністрів України та Державного комітету фінансового моніторингу…

Всеукраїнська Асоціація ломбардів направила відкрите звернення до Кабінету Міністрів України та Державного комітету фінансового моніторингу України з наголошенням на необхідності припинити процес постійного підвищення необґрунтованих та безглуздих вимог щодо ведення фінансового моніторингу в суб’єктах – учасниках фінансового ринку

Кабінет Міністрів України
Копія:
Державний комітет фінансового моніторингу України

Не звертаючи уваги на багато чисельні заперечення Асоціацій та об’єднань учасників фінансового ринку, Державним комітетом фінансового моніторингу (наказ N238 від 26.12.2007) внесені зміни в окремі нормативні акти, якими у черговий раз підвищуються вимоги щодо ведення фінансового моніторингу.

Найбільш проблемним є внесення змін до Наказу Державного комітету фінансового моніторингу від 24.04.2003 року N40. Так, до підпункту 2.5. Наказу N40 доданий наступний текст: «Одна і та сама особа не може бути одночасно призначена відповідальним працівником суб’єкта і відокремленого підрозділу суб’єкта».

Таким чином, якщо раніше учасники ринку мали змогу призначити одного відповідального кількох відділеннях, то тепер необхідно призначити окрему особу на відділення, яка, в свою чергу повинна виконати вимоги, що до неї висуваються та пройти обов’язкові щорічні курси підвищення кваліфікації.

Але вимоги щорічного навчання тягнуть за собою чималі фінансові навантаження: плата за навчання кожного року зростає і сьогодні складає від 800 до 1000 грн. за навчальний курс, до того проїзд, послуги готелів, добові тощо.

Також слід зауважити, що кожного року на курсах одні й ті ж самі теми і викладачі, що наводить на певні непорозуміння з боку слухачів курсів і призводить до негативного ставлення до самого навчання.

Протягом останніх двох років об’єднання учасників ринку фінансових послуг намагаються вирішити із державними органами питання щодо пом’якшення вимог до відповідальних за проведення фінансового моніторингу та наполягають на внесенні зовсім інших змін: встановити періодичність навчання не один раз на рік, а один раз у три роки.

Проте, поки об’єднання намагаються переконати своїх регуляторів, Державний комітет фінансового моніторингу створює учбовий центр і вносить зміни до нормативно – правових актів, вимогами яких змушує збільшити кількість відповідальних за ведення фінансового моніторингу на ринку і, відповідно, тим самим збільшити кількість слухачів обов’язкових щорічних курсів підвищення кваліфікації.

Особливе нерозуміння ломбардів викликає те, що ломбардні кредити не мають ніякого відношення до легалізації брудних коштів та фінансування тероризму.

Так, у 2006 році ломбардами видано більш 4 мільйонів кредитів і тільки 60 (тобто лише 1 операція із 100 тисяч) потребували проведення обов’язкового фінмоніторингу, хоча і не мали жодних ознак, зазначених законодавством про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. За аналізом фінансової звітності середній розмір ломбардного кредиту складає 300 -400 грн.

На засіданнях Міжвідомчої робочої групи, Громадської ради, що працюють при Державному комітеті фінансового моніторингу неодноразово проходили дискусії, аналізувалася ефективність заходів, які застосовуються для запобігання й протидії легалізації (відмивання) доходів і фінансування тероризму.

Але, незважаючи на те, що Асоціації та об’єднання учасників фінансового та фондового ринку неодноразово наполягали на необхідності переглянути й пом’якшити вимоги по веденню фінансового моніторингу, звертали увагу на невиправдані фінансові витрати, неможливість і непотрібність збільшення кількості відповідальних працівників через відсутність і операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, і ресурсів, вимоги знов посилюються.

Як видно, Держфінмоніторинг ніяким чином не хоче прислухатися до учасників ринку фінансових послуг і вважає, що усі фінансові установи (а зміни стосуються абсолютно всіх учасників і фінансового, і фондового ринку) тільки й роблять, що проводять операції по легалізації брудних грошей і фінансуванню тероризму. Інакше такі вимоги до ведення фінансового моніторингу просто непояснені.

Учасники ринку звертаються з проханням припинити тиск та зупинити процес постійного підвищення необґрунтованих та безглуздих вимог щодо ведення фінансового моніторингу. Ми дійсно, здійснюємо фінансовий моніторинг і виконуємо всі вимоги, що передбачені законодавством, але вважаємо що постійно підвищувати ці вимоги за рахунок підзаконних актів вже досить.

Від імені учасників ринку
Директор Всеукраїнської Асоціації ломбардів В. Волковська