30 липня 2009 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг схвалений для оприлюднення проект розпорядження “Про затвердження Змін до Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами”.
Метою державного регулювання, у разі прийняття розпорядження “Про затвердження Змін до Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами”, є вдосконалення державного регулювання діяльності ломбардів та їхніх відокремлених підрозділів, запровадження системності та єдності у правовому регулюванні цієї діяльності, встановлення чітких та зрозумілих для учасників ринку вимог до відокремлених підрозділів ломбарду.
Текст Проекту:
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпоядження Державної комісії
з регулювання ринків фінансових
послуг України
„_____” _________ № _______
Зміни до Положення
про порядок надання фінансових послуг ломбардами
У розділі 1 пункт 1.2 викласти в такій редакції:
„1.2. У цьому Положенні поняття вживаються у такому значенні:
ломбард – це небанківська фінансова установа, предметом діяльності якої є надання фінансових кредитів фізичним особам під заклад майна, а також зберігання рухомого майна фізичних осіб.
супутні послуги ломбарду – послуги, які є передумовою надання фінансового кредиту або випливають з його надання;
фінансовий кредит ломбарду – надання ломбардом коштів у позику, під заклад майна, на визначений строк та під процент;
діяльність ломбардів здійснюється за рахунок власних коштів та коштів, отриманих від кредитних установ за кредитними договорами;
відокремлені підрозділи ломбарду – філії та відділення, що розташовані поза місцезнаходженням ломбарду та здійснюють усі або частину його функцій з надання фінансових та супутніх послуг ломбарду;
облікова система ломбарду – автоматизований реєстр даних про споживачів послуг ломбарду;
реєструюча система ломбарду – автоматизований реєстр даних про операції споживачів послуг ломбарду. ”
2.: У розділі 2:
2.1. У пункті 2.1:
підпункт 2.1.4 викласти в такій редакції:
„2.1.4. Мати внутрішні правила або положення, що регламентують надання ломбардом фінансових та супутніх послуг, затверджених у встановленому порядку, які мають відповідати вимогам законодавства.
Правила або положення, що регламентують діяльність ломбардів затверджуються відповідно до установчих документів;
Правила або положення, що регламентують діяльність ломбардів повинні бути доступні для ознайомлення клієнтів ломбарду і розміщені на видному місці у приміщенні ломбарду”;
підпункт 2.1.6 викласти в такій редакції:
„2.1.6 Повне найменування ломбарду повинне містити слово “ломбард”, посилання на його організаційно-правову форму та інші відомості згідно з вимогами до найменування юридичних осіб, установленими законодавством”;
підпункт 2.1.10 викласти в такій редакції:
„2.1.10 Ломбард зобов’язаний формувати резервний фонд відповідно до статті 14 Закону України „Про господарські товариства”;
доповнити новим підпунктом 2.1.12 такого змісту:
„2.1.12. Керівник та головний бухгалтер ломбарду повинні відповідати Професійним вимогам до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 13.07.2004 №1590, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.08.2004 за №955/9554”.
2.2. Пункт 2.3 після підпункту 2.3.4 доповнити новими підпунктами такого змісту:
„2.3.5 Найменування відокремлених підрозділів ломбарду має відповідати вимогам, установленим законодавством до написання найменувань відокремлених підрозділів юридичних осіб. При цьому в на найменуванні відокремленого підрозділу ломбард має бути зазначений його порядковий номер з наскрізною нумерацією з початку створення першого відокремленого підрозділу.
Кожному відокремленому підрозділу ломбард присвоює внутрішній реєстраційний код, який має містити 12 знаків. Перші 8 знаків внутрішнього реєстраційного коду відокремленого підрозділу мають відповідати ідентифікаційному коду ломбарду за ЄДРПОУ, 9 знак – крапка, 10-12 знаки – порядковий номер відокремленого підрозділу ломбарду.
Внутрішній реєстраційний код відокремленого підрозділу ломбарду залишається за таким підрозділом і в разі його ліквідації та не може присвоюватись новоствореному відокремленому підрозділу ломбарду.
2.3.6 Керівник ломбарду не може суміщати обов’язки керівника ломбарду та керівника відокремленого підрозділу у разі, якщо ломбард та відокремлений підрозділ ломбарду розташовані поза межами одного населеного пункту (міста, селища міського типу, села).”
Керівник відокремленого підрозділу – особа, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи на підставі довіреності, у тому числі підписувати договори та відповідає за діяльність відокремленого підрозділу;
У зв‘язку з цим підпункт 2.3.5 уважати відповідно підпунктом 2.3.7.
2.3. Доповнити новим пунктом 2.4 такого змісту:
„2.4 Надання фінансових послуг ломбардом після виключення з Державного реєстру фінансових установ не допускається”.
3. У Розділі 3:
3.1. Пункт 3.1 викласти в такій редакції:
„3.1. До фінансових послуг ломбарду належать:
надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів;
надання фінансових кредитів за рахунок коштів, отриманих від кредитних установ за кредитними договорами.”
3.2. Абзац п’ятий пункту 3.2 виключити.
3.3. У пункті абзац перший викласти в такій редакції:
„3.3. Ломбард надає фінансові кредити на підставі договору кредиту, який повинен відповідати вимогам, установленим законодавством, статті 6 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та має містити:”
доповнити після абзацу п’ятого новими абзацами такого змісту:
„сума до повернення;
річна процентна ставка;”
У зв’язку з цим абзаци шостий – одинадцятий уважати відповідно абзацами восьмим – тринадцятим.
3.8. Предметом закладу не можуть бути об’єкти інтелектуальної власності та цінні папери.
4. У тексті Положення слова „застава”, „заставлене майно” та „заставодавець” в усіх відмінках замінити відповідно словами „заклад”, закладене майно” та закладодавець у відповідних відмінках.
Член Комісії – директор департаменту
нагляду за фінансовими компаніями Н. Жила