Чи підлягає оподаткуванню дохід фізичної особи від продажу брухту дорогоцінних металів, зокрема, в якості заставного майна ломбардом?

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЄДИНА БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ

Питання:

Чи підлягає оподаткуванню дохід фізичної особи від продажу брухту дорогоцінних металів, зокрема, в якості заставного майна ломбардом?

Відповідь:

Підпунктом 165.1.29 п. 165.1 ст. 165 Розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі – ПКУ), визначено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до пп. 165.1.25 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, отримана платником податку за здану (продану) ним вторинну сировину та побутові відходи, за брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України.

Підпунктом 14.1.100 пункту 14.1 статті 14 Кодексу встановлено, що ломбардна операція це операція, що здійснюється фізичною чи юридичною особою, з отримання коштів від юридичної особи, що є фінансовою установою, згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу.

Згідно з пп. 165.1.29 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, основна сума кредиту, що отримується платником податку (протягом строку дії договору), у тому числі фінансового кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти.

Статтею 589 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року N 435-IV, із змінами та доповненнями, та ст. 19 та ст. 25 Закону України від 2 жовтня 1992 року N 2654-XII "Про заставу", зі змінами та доповненнями, встановлено, що в разі невиконання боржником (позичальником) своїх обов’язків перед ломбардом під час закінчення терміну дії договору позики кредитор, зокрема ломбард, має право звернути стягнення за невиконаними обов’язками на предмет застави, тобто реалізувати такий предмет застави.

У разі якщо сума фінансового кредиту не повертається у визначений в договорі термін, то така сума включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Отже, дохід отриманий платником податку від здачі (продажу) брухту дорогоцінних металів, проданих Національному банку України, не підлягає оподаткуванню. В усіх інших випадках, в тому числі при продажу ломбардом заставленого майна у разі невиконання умов договору, сума доходу, отримана платником податку від здачі (продажу) брухту дорогоцінних металів, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 ПКУ.