Повідомляємо, що Національний банк листом №25-0006/6759 від 27.01.2021р. надав відповіді на питання Всеукраїнської асоціації ломбардів з питань організації та проведення фінансового моніторингу ломбардами з урахуванням вимог Положення про здійснення установами фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 107 (лист та відповіді додаються).
Акцентуємо увагу на найбільш важливих для ломбардного ринку відповідях НБУ на питання, що стосуються ідентифікації, верифікації клієнтів та пов’язаних з ними виготовленням копій ідентифікаційних документів.
№ п/п |
Питання Асоціації |
Відповіді НБУ |
12 |
Договори фінансового кредиту в ломбарді є короткостроковими, іх строк коливається від 1 до 30 днів. Середній строк дії 7-14 днів. До того ж, є розповсюдженою практика, коли пролонгація договору здійснюється шляхом викладення договору у новій редакції (тобто укладенням нового договору в той же день з тим же клієнтом, щодо якого вже була проведена належна перевірка перед укладенням «першої» редакції договору). Питання. |
Відповідно до пункту 31 частини першої статті 1 Закону про ПВК/ФТ клієнтом є, зокрема особа, яка звертається за наданням послуг до суб’єкта первинного фінансового моніторингу, користується послугами суб’єкта первинного фінансового моніторингу. Діловими відносинами, згідно з визначенням, наведеним у пункті 19 частини першої статті 1 Закону про ПВК/ФТ, є відносини між клієнтом та СПФМ, пов’язані з діловою, професійною чи комерційною діяльністю СПФМ, що виникли на підставі договору, в тому числі публічного, про надання (використання) фінансових або інших послуг, здійснення СПФМ іншої діяльності та передбачають тривалість існування після їх встановлення.
|
13 |
Специфіка ломбардної діяльності полягає в тому, що клієнти ломбарду можуть звертатися з різними предметами застави за позикою досить регулярно, наприклад, на практиці, у середньому двічі на місяць, а іноді і декілька разів на тиждень з метою отримання нових кредитів або пролонгації договорів фінансового кредиту. Питання. 1. Чи може ломбард, з урахування специфіки ломбардної діяльності, керуючись частиною 14 статті 11 Закону про ПВК/ФТ – не здійснювати повторної ідентифікації та верифікації клієнта у таких випадках, та, відповідно, не робити щоразу копій ідентифікаційних документів? |
Інші питання – відповіді Ви можете переглянути у файлі – таблиці з відповідями, що додається.
Рекомендуємо ломбардам уважно ознайомитись з усіма відповідями, наданими НБУ на питання Асоціації.